Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 501,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Štítky blogu
Blog
Salsa, dip a pesto Salsa, dip a pesto
Salsa je tradiční mexická omáčka, která se bezesporu hodí k namáčení tortilly a různých čipsů. Od obyčejných omáček se liší konzistencí. Jelikož zákla... číst celé
Čokoládové suflé
03.08.2021 Recepty
Čokoládové suflé
Na pečení suflé je nejlepší použít malé zapékací misky, například značky Revol. Misky nejprve vymažeme máslem a vysypeme cukrem, aby se nám suflé nepř... číst celé
V čem lidé nejčastěji dělají chybu při grilování? V čem lidé nejčastěji dělají chybu při grilování?
Hodíte maso na gril a začínáte dělat salát, krájet chléb, chystat talíře... Mezitím se poohlížíte po grilovacích kleštích, abyste obrátili maso, a vto... číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Tipy, rady a zajímavosti
  4. Jak si správně vybrat sklenici na alkoholické nápoje?

Jak si správně vybrat sklenici na alkoholické nápoje?

Sklenice na alkoholické nápoje

Taky máte občas menší dilema, protože nevíte, jakou skleničku vybrat při určitém alkoholickém nápoji? Při tak velkém výběru není vůbec divu. Je to velice jednoduché. Nyní Vám trochu pomůžeme osvětlit, v jaké sklenici podávat destiláty, likéry a jiné lihoviny, abyste z nich měli co nejlepší zážitek.

Sklenice na sekt, neboli šampaňské

Na tento nápoj je nejvhodnější sklenice, které se také říká flétna. Nejenže svým tvarem opravdu připomíná již zmíněný hudební nástroj, ale pomáhá i k nejlepšímu požitku ze šumivých vín. Oválný polodlouhý tvar, který je výrazně odlišný od ostatních sklenic na víno, zajišťuje, aby nedocházelo ke zbytečnému unikání oxidu uhličitého a také díky němu sekt vydrží delší dobu chlazený. Je velice jednoduché ji podle toho najít. Sklenice MINERAL je ideálním příkladem, jak správná sklenice na šampaňské má vypadat. 

Sklenice na červené víno

Všichni jistě víme, že červené víno je dosti aromatické, tudíž je tomu přizpůsobena i jeho sklenice. Jsou poměrně velké o objemu cca 4,5 cl s kalichovým tvarem a aby bylo víno lépe provzdušněno, má pohár širší hrdlo. Pro vychutnání výjimečného aroma červeného vína je sklenice tenká s kratší stopkou. Elegantní sklenice Sublym Baloon s vyztuženým okrajem a dokonalé čirosti se stane Vaším naprostým miláčkem. Navíc je dosti odolná a velice pevná.

Sklenice na bílé víno

Jistým způsobem se podobá sklenici na červené víno, avšak s tím rozdílem, že tvarem spíše připomíná tulipán, který se postupně zužuje. Díky tomu vynikne aroma onoho ušlechtilého nápoje. Jako předchozí sklenice má kratší stopku, ale je výrazně menší. Tvarem a svou výškou udržují nápoj déle chladnějším a zachovávají vůni květů. Perfektní sklenice vyrábí značka Rona. Klasický, ale přesto elegantní vzhled se hodí do každé domácnosti. 

Pivní sklenice

Není třeba zmiňovat, že tuhle sklenici poznáme snad všichni, protože jsme ji každý drželi v rukou alespoň jednou. Ať už jste ji drželi za účelem vychutnání si hořkého chmelového nápoje, nebo jste ji snad jen drželi kamarádovi, který si právě potřeboval zavázat tkaničku. Ve většině případech jsou sklenice hrubé s uchem a objemem 0,5 l.

Typickým exemplářem je třeba sklenice Maxim, která svým tvarem nikdy nezklame. Avšak existují i jiné druhy skla, do nějž patří právě pivo. Například lidově nazývaný štucek, který je svou tloušťkou a tvarem úplně odlišný od předchozí sklenice. 

Pro různé pivní speciály existují úplně odlišné sklenice. Většinou jsou na kratší stopce se zúženým hrdlem, díky kterému pivo tak rychle nezvětrá. Hodí se převážně pro piva s vyšším procentem alkoholu. 

Skleničky na whisky

Většina z nás nejspíš slyšela termín whiskovka. Pokud ne, tak se takto přezdívá sklenicím s tlustým dnem, které jsou dosti široké. Avšak nejsou úplně ideální pro tento destilát, jelikož se kvalitní whisky neservíruje s ledem. Správná sklenice na whisky má zúžené hrdlo a může být i na menší stopce. Jako sklenice na bílé víno má spíš tvar tulipánu a velice se podobá sklenici na rum. Díky tomuto tvaru se lépe koncentruje a plně rozvine aroma, díky čemuž je požitek úplným. 

Sklenice na koktejly

Klasická martini sklenice nebo taky koktejlová sklenice na úzké nožce s kónickým otevřeným kalíškem. K vidění může být nejčastěji ve variantě na stopce, ale setkat se můžete i s variantou bez nožky. Sklenice je určená pro míchané nápoje servírované zpravidla bez ledu. Proto má moderní koktejlová sklenice kolem 200 ml někdy i méně, abyste stačili dopít nápoj před tím, než zteplá. Výjimkou ovšem nejsou ani sklenice s větším objemem. Sklenice se drží za stopku, abychom zbytečně nezahřívali nápoj rukou. Otevřený kónický tvar kalíšku ulehčuje zachovat oddělené ingredience u koktejlů, kde je to žádoucí.   

Univerzální panák

Ve své podstatě se v něm můžou podávat všechny destiláty a lihoviny, rovněž i likéry. Avšak rozhodně tím nikoho neoslníte a v případě kvalitního destilátu je téměř až urážkou servírování v panáku. Nejlépe v nich můžete servírovat domácí nebo kupované ovocné pálenky, vodku, tequilu nebo sladké likéry. Nebo lajdsky řečeno všechen alkohol, který se pije na ,,ex“ neboli na jeden zátah. 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli