Boj

Španělského výrobce vinařských a barmanských potřeb firmu BOJzaložilManuelBarrenechea, BernardoOlañetaaVicenteJuaristi, jejichž první písmena příjmenítvořínázev firmy BOJ. Výrobce barmanských potřeb a otvíráků BOJ byl založenve městěEibarna břehuřekyMatsariav blízkosti horyArrate. Vyvinul sezprůmyslové tradicea podnikatelského ducha obyvatel Eibaru(Baskicko).

V roce 1932 DavidOlañetanavrhlotvírák s dvojitoupákouapákový otvírák , tzv. SOVU. Oba nadčasové kusy jsoustálepoužívány iv dnešní době a tvoří základní vybavení každého moderního barmana.


V roce 1954 DavidOlañeta předběhl svou dobunávrhemnástěnnéhootvíráku na víno, který se stal jedenímz nejvýznamnějšíchproduktůfirmy BOJ. Produkty firmy Bojse nacházív katalozíchvýstav jako je Diseñoindustrial enEspaña[Průmyslového designu ve Španělsku], objevují se vpublikacích jako jeLosObjetosesencialesdeldiseñoespañol[Základní předměty zšpanělském designu]. BOJOlañetaS.L.jeprůkopníkemvnavrhovánía výroběpříslušenství provinaře a barmany. Produkty firmy Bojpro domácnosti, i pro profesionální využití stojívdesignové a výrobnísíni slávy. Jsou kombinacíhodnotkvalitně odvedené práce, tradicea inovace.