Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 501,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Štítky blogu
Blog
Salsa, dip a pesto Salsa, dip a pesto
Salsa je tradiční mexická omáčka, která se bezesporu hodí k namáčení tortilly a různých čipsů. Od obyčejných omáček se liší konzistencí. Jelikož zákla... číst celé
Čokoládové suflé
03.08.2021 Recepty
Čokoládové suflé
Na pečení suflé je nejlepší použít malé zapékací misky, například značky Revol. Misky nejprve vymažeme máslem a vysypeme cukrem, aby se nám suflé nepř... číst celé
V čem lidé nejčastěji dělají chybu při grilování? V čem lidé nejčastěji dělají chybu při grilování?
Hodíte maso na gril a začínáte dělat salát, krájet chléb, chystat talíře... Mezitím se poohlížíte po grilovacích kleštích, abyste obrátili maso, a vto... číst celé
Zobrazit všechny články

Základy barmanství

Nejdříve si ve zkratce řekneme, kdo to vlastně barman je. Je to člověk za barovým pultem v barech či restauracích , jehož náplň práce je příprava a podávání nápojů před očima zákazníků. Jedná se o různé druhy míchaných nápojů, ať už jsou alkoholické nebo ne. Barman také musí zvládat nespočet různých receptur, také se stará o zařízení baru, což jsou sklenice, mixér, shakery, odměrky, ovoce a samozřejmě o dostatečnou zásobu ledu.

My vás naučíme pár základních typů, díky kterým se můžete naučit, jak a co všechno budete potřebovat k přípravě míchaných nápojů.

Krok 1: Shaker

Zní to možná až moc jasně, ale většina míchaných nápojů se připravuje právě v shakeru. Existují dva základní typy. Jedním z nich je Boston shaker. Skládá se ze dvou kónických nádob, které se zasouvají do sebe. Druhý typ shakeru je ,,na koktejl“, který se skládá z jedné nerezové nádoby a víčka. Tento druh shakeru je na použití pro začátečníky úplně nejlepší.

Jsou jednoduché a snadno se s nimi naučíte. Navíc v sobě mají zabudováno sítko, tudíž si nemusíte shánět separátní. Také je velmi lehký a lehce omyvatelný. Dobrá, pokud již máte pořízený shaker podle vaši  libosti, je na řadě si najít recept na drink, který si chcete připravit. Máte? Skvělé, to znamená, že se můžeme posunout ke kroku číslo dvě.

Krok 2: Receptura nápoje a pomůcky

Je třeba si všimnout, jaké ingredience jsou na receptuře napsány a zda v postupu přípravy uvedeny určitě pomůcky. Ve většině případů budete potřebovat odměrky na správné míry alkoholu a jiných tekutin, avšak se může stát, že budete potřebovat Muddler. Co to je? Je to dřevěná, plastová nebo kovová palička, která slouží k drcení surovin. Nejlepším příkladem, kde budete tuto  pomůcku potřebovat, je Mojito. Další poměrně důležitou věcí je dlouhá úzká lžička. Slouží hlavně k „ofrapování“ sklenice a shakeru, tzn. k ochlazení.

Krok 3: Jak správně míchat nápoje

Prvním krokem, který je třeba udělat, je do shakeru a sklenice dát přiměřené množství ledu. Tento krok slouží hlavně k ochlazení obou nádob, aby byl nápoj dostatečně studený. Jakmile je led uvnitř, vezměte dlouhou a úzkou lžičku a „zamíchejte“ ledem, rychleji se sklenice ochladí. V nejlepším případě je poté shaker zcedit, aby voda z ledu, který roztál, nezůstala uvnitř a nezředila tak váš nápoj. Tento krok můžete nebo nemusíte zrealizovat, to je zcela na vašem rozhodnutí.

Teď na řadu přichází vaše vybraná receptura nápoje. Pamatujte, že míry uvedené na receptu jsou vždycky na jeden nápoj, takže pokud pokud připravujete drink pro více lidí, je třeba znásobit množství surovin, které jsou uvedeny na receptuře, daným počtem lidí. Nemusí se stát, že je to pravda, proto pozorně čtěte postup a celou recepturu.

Pokud máte všechno zkontrolováno a nastudováno, je třeba všechno správně odměřit. K tomu vám pomůžou odměrky. Existuje mnoho variant odměrek, skleněné, nerezové, zlaté a tak podobně, avšak nejdůležitější na nich jsou rysky, které jsou pro začátečníky nejlepší, jelikož ještě nemají v ruce odhad správného množství. Pomoci nich všechno odměřte a nalijte do shakeru.

Jakmile máte všechny tekutiny nachystané v shakeru ve správném množství, shaker zavřete a ujistěte se, že je opravdu dobře uzavřen, než začnete s mícháním, aby se nestalo, že vám bude něco kapat ven. Po ujištění, že je opravdu pevně zajištěný, oba dva palce umístěte na víčko shakeru a ostatními prsty jej chytněte do rukou a můžete začít s mícháním. Pamatujte, že není třeba míchat přehnaně agresivně nebo dlouho.

Když už máte domícháno, odšroubujte víčko ze shakeru a můžete podávat do sklenic. Ale pozor na to, že led ve sklenici se také začal rozpouštět, tudíž je třeba přebytečnou vodu zcedit. Je to jednoduché a stačí vám k tomu obyčejná polévková lžíce, kterou zachytíte led ve sklenici a vylijete vodu mimo. V jiném případě můžete led ze sklenice úplně vysypat, protože do nápoje nepatří. A je to, už jen stačí vaše dílo ozdobit ovocem, jako třeba kolečkem citrónu, pomeranče, třešní nebo snad spirálkou z citronové kůry.

Nakonec malá rada pro všechny. Nebojte se experimentovat. Možnosti míchání drinků jsou téměř nekonečné a třeba i vy přijdete na nějakou novou recepturu, kterou budou mít ostatní rádi.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli