Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 501,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Štítky blogu
Blog
Salsa, dip a pesto Salsa, dip a pesto
Salsa je tradiční mexická omáčka, která se bezesporu hodí k namáčení tortilly a různých čipsů. Od obyčejných omáček se liší konzistencí. Jelikož zákla... číst celé
Čokoládové suflé
03.08.2021 Recepty
Čokoládové suflé
Na pečení suflé je nejlepší použít malé zapékací misky, například značky Revol. Misky nejprve vymažeme máslem a vysypeme cukrem, aby se nám suflé nepř... číst celé
V čem lidé nejčastěji dělají chybu při grilování? V čem lidé nejčastěji dělají chybu při grilování?
Hodíte maso na gril a začínáte dělat salát, krájet chléb, chystat talíře... Mezitím se poohlížíte po grilovacích kleštích, abyste obrátili maso, a vto... číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Tipy, rady a zajímavosti
  4. Slavnostní prostírání stolu

Slavnostní prostírání stolu

Prostřený stůl

Asi si říkáte, že takovou věc známe snad všichni, ale věděli jste, že příbory by měly být vzdáleny od hrany stolu na délku prvního článku Vašeho palce? Pokud ne, tak teď už to víte. Stolováním označujeme především přípravu a úpravu stolu a židlí, popřípadě i okolí, ale to jen při významných akcích. Jedná se hlavně o estetiku.

Ubrus

Měli bychom se ujistit, zda je ubrus opravdu čistý a nenachází se na něm nečistoty. Pak je taky vhodné, aby byl vyžehlený a nepůsobil pomačkaně a neupraveně. Převisy ubrusu by měly být na každé straně přibližně stejné. Různé délky převisu vypadají lajdácky a neesteticky. Nahoře můžeme stůl přizdobit i štolou a různými květinami, svícny a podobně. Dekorace bude záležet na druhu akce.

Talíře

Jako první se prostírá masový talíř, nebo-li mělký talíř. Měl by být vzdálený od hrany stolu na délku prvního článku vašeho palce. Vzhled a tvar talíře už je zcela na Vás, ale pamatujte, že by všechny další talíře měly být se stejným tvarem a vzhledem.

Druhý talíř, který budeme prostírat, je dezertní talíř. V tento okamžik se může vyskytnout nepříjemné tření dvou talířů o sebe, proto pod něj dáváme ubrousek, abychom tomu zamezili. Je možné, že dezertní talíř nebude prostřený jen v případě, že se pokrm bude přinášet již na zmíněném talíři. 

Po dokončení předkrmu, který se podává na dezertní talíři, následuje servis polévkových talířů, které jinak nazýváme hluboké talíře. Polévku si každý nabere sám z terin, které budou postaveny na stole. 

Vlevo od již prostřených talířů bude posazen poslední talířek. Velikostí bude mít jako dezertní a bude sloužit jako talířek na různé pečivo. 

Příbory

Postavení příborů závisí na tom, v jakém pořadí budeme jíst různé pokrmy. Jelikož se začíná předkrmem, vnější příbory budou proto předkrmové. Na levé straně bude vidlička a na pravé nůž čepelí směrem k talíři. Ihned vedle tohoto nože bude polévková lžíce, jelikož je polévka dalším chodem. A nakonec nám zbývá masová vidlička, která bude usazená vlevo blíže k talíři a masový nůž jenž má své místo nejblíže k talíři zase na pravé straně. Opět bude čepel směřovat k talíři. 

Nakonec můžeme ještě prostřít dezertní příbor, který se skládá z dezertní vidličky a kávové lžičky, nad talíř tak, aby vidlička směřovala směrem doprava a lžička doleva. 

Skleničky

Vždycky zakládáme pouze 3 sklenice nikdy více. První sklenice na bílé víno bude položená jen pár centimetrů nad špičkou masového nože. Kousíček za ní a mírně vpravo bude ležet sklenice na červené víno a vedle ní vlevo sklenice na sekt

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli